Patobiochemia

Koordynator przedmiotu: Prof. dr hab.n. farm. Monika Czerwińska

Kontakt:

Patobiochemia obejmuje zagadnienia z zakresu biochemicznych i molekularnych podstaw chorób oraz elementów diagnostyki medycznej. Tematyka wykładów koncentruje się na chorobach o kluczowym znaczeniu dla zdrowia populacji i praktyki farmaceutycznej, takich jak:

  • miażdżyca i choroby układu krążenia;
  • otyłość;
  • insulinooporność i cukrzyca;
  • osteoporoza i zaburzenia funkcji tkanki kostnej;
  • choroby nowotworowe;
  • choroby układu oddechowego.

W czasie wykładów przedstawiane są patomechanizmy powstawania tych schorzeń, ocena ryzyka oraz mechanizmy wiążące je z rozwojem innych zaburzeń i chorób. Ponadto omawiane są mechanizmy molekularne, które mogą stanowić punkt wyjścia dla rozwoju nowych metod terapeutycznych.   
Natomiast podczas ćwiczeń i seminariów podejmowane są tematy  dotyczące kluczowych  problemów  zdrowotnych istotnych dla praktyki farmaceutycznej, tj. diagnostyki laboratoryjnej w ocenie stanu zdrowia i czynności przewodu pokarmowego, funkcji nerek lub wątroby. Analiza przypadków klinicznych pozwala na poznanie markerów nowotworowych i nabycie umiejętności praktycznych związanych z interpretacją badań biochemicznych i hematologicznych stosowanych w diagnostyce laboratoryjnej. 

Literatura

  1. Dembińska-Kieć A., Naskalski J. „Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej”. Elsevier Urban & Partner, Wrocław, 2018.
  2. Sitkiewicz D. „Patobiochemia – pytania, odpowiedzi, komentarze”. MedPharm, Polska 2019
  3. Gajewski P. „Interna Szczeklika 2019/2020. Mały podręcznik.” Medycyna Praktyczna, Karków 2019
  4. Cybulska B., Kłosiewicz-Latoszek L. „Zaburzenia lipidowe w cukrzycy”. Oficyna Wydawnicza medical education, Warszawa 2010 
  5. Galler C. „Opieka farmaceutyczna. Choroby serca i układu krążenia” MedPharm Polska 2011
  6. Hinneburg I. „Opieka farmaceutyczna. Cukrzyca” MedPharm Polska 2018
  7. Lehnen J. „Opieka farmaceutyczna. Choroby dróg oddechowych” MedPharm Polska 2018
  8. Antonorsi D. „Opieka farmaceutyczna. Osteoporoza” MedPharm Polska 2013
  9. Raszeja-Specht A., Michno A. „Doustne antykoagulanty o działaniu bezpośrednim  – nowe wyzwanie dla diagnostyki laboratoryjnej” diagnostyka laboratoryjna Journal of Laboratory Diagnostics 2015; 51(3): 221-228

Zajęcia praktyczne (ćwiczenia o charakterze audytoryjnym) polegają na analizowaniu przypadków klinicznych.
Przed zajęciami (seminaria, ćwiczenia) student jest zobowiązany do zapoznania się z zagadnieniami seminaryjnymi oraz przygotowania do zajęć, które będzie weryfikowane i oceniane podczas zajęć. 
W czasie semestru przewidziane jest jedno kolokwium.

Zaliczenie przedmiotu odbywa się stacjonarnie (w formie kontaktowej) w postaci testu obejmującego 30 pytań jednokrotnego wyboru. 
Studentowi, który nie zaliczył przedmiotu w I terminie przysługuje termin II tzw. poprawkowy (forma pisemna). Przy ocenie zaliczenia poprawkowego obowiązuje system oceniania identyczny jak w przypadku terminu I.

Warunkiem dopuszczenia do zaliczenia jest aktywna i 100-procentowa obecność na seminariach i na ćwiczeniach (podstawą zaliczenia ćwiczenia oprócz aktywnej pracy na zajęciach jest złożone i zaliczone sprawozdanie z ćwiczenia). W przypadku nieobecności na zajęciach student jest zobowiązany do przesłania informacji drogą mailową oraz ustalenia formy zaliczenia nieobecności z koordynatorem zajęć.

Wykłady odbywają się w formie online na platformie MS Teams.
Seminaria odbywają się w formie stacjonarnej (kontaktowej). 
Ćwiczenia prowadzone są w salach Wydziału Farmaceutycznego w formie kontaktowej. 
Wykłady oraz inne materiały do zajęć będą dostępne na uczelnianej platformie MS Teams.

Osoby prowadzące zajęcia:
Prof. dr hab. Grażyna Nowicka

Prof. dr hab. Monika Czerwińska
Dr hab. Barbara Lisowska-Myjak

Dr Sławomir Białek
Dr Ewa Skarżyńska

Przed rozpoczęciem roku akademickiego Starosta roku jest proszony o kontakt z koordynatorem przedmiotu w celu udostepnienia klucza do kanału przedmiotu na platformie MS Teams.