Koordynator przedmiotu: Prof. dr hab.n. farm. Monika Czerwińska
Kontakt:
- kontakt drogą elektroniczną: monika.czerwinska@wum.edu.pl
- konsultacje po wcześniejszym umówieniu drogą elektroniczną
Patobiochemia obejmuje zagadnienia z zakresu biochemicznych i molekularnych podstaw chorób oraz elementów diagnostyki medycznej. Tematyka wykładów koncentruje się na chorobach o kluczowym znaczeniu dla zdrowia populacji i praktyki farmaceutycznej, takich jak:
- miażdżyca i choroby układu krążenia;
- otyłość;
- insulinooporność i cukrzyca;
- osteoporoza i zaburzenia funkcji tkanki kostnej;
- choroby nowotworowe;
- choroby układu oddechowego.
W czasie wykładów przedstawiane są patomechanizmy powstawania tych schorzeń, ocena ryzyka oraz mechanizmy wiążące je z rozwojem innych zaburzeń i chorób. Ponadto omawiane są mechanizmy molekularne, które mogą stanowić punkt wyjścia dla rozwoju nowych metod terapeutycznych.
Natomiast podczas ćwiczeń i seminariów podejmowane są tematy dotyczące kluczowych problemów zdrowotnych istotnych dla praktyki farmaceutycznej, tj. diagnostyki laboratoryjnej w ocenie stanu zdrowia i czynności przewodu pokarmowego, funkcji nerek lub wątroby. Analiza przypadków klinicznych pozwala na poznanie markerów nowotworowych i nabycie umiejętności praktycznych związanych z interpretacją badań biochemicznych i hematologicznych stosowanych w diagnostyce laboratoryjnej.
Literatura
- Dembińska-Kieć A., Naskalski J. „Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej”. Elsevier Urban & Partner, Wrocław, 2018.
- Sitkiewicz D. „Patobiochemia – pytania, odpowiedzi, komentarze”. MedPharm, Polska 2019
- Gajewski P. „Interna Szczeklika 2019/2020. Mały podręcznik.” Medycyna Praktyczna, Karków 2019
- Cybulska B., Kłosiewicz-Latoszek L. „Zaburzenia lipidowe w cukrzycy”. Oficyna Wydawnicza medical education, Warszawa 2010
- Galler C. „Opieka farmaceutyczna. Choroby serca i układu krążenia” MedPharm Polska 2011
- Hinneburg I. „Opieka farmaceutyczna. Cukrzyca” MedPharm Polska 2018
- Lehnen J. „Opieka farmaceutyczna. Choroby dróg oddechowych” MedPharm Polska 2018
- Antonorsi D. „Opieka farmaceutyczna. Osteoporoza” MedPharm Polska 2013
- Raszeja-Specht A., Michno A. „Doustne antykoagulanty o działaniu bezpośrednim – nowe wyzwanie dla diagnostyki laboratoryjnej” diagnostyka laboratoryjna Journal of Laboratory Diagnostics 2015; 51(3): 221-228
Zajęcia praktyczne (ćwiczenia o charakterze audytoryjnym) polegają na analizowaniu przypadków klinicznych.
Przed zajęciami (seminaria, ćwiczenia) student jest zobowiązany do zapoznania się z zagadnieniami seminaryjnymi oraz przygotowania do zajęć, które będzie weryfikowane i oceniane podczas zajęć.
W czasie semestru przewidziane jest jedno kolokwium.
Zaliczenie przedmiotu odbywa się stacjonarnie (w formie kontaktowej) w postaci testu obejmującego 30 pytań jednokrotnego wyboru.
Studentowi, który nie zaliczył przedmiotu w I terminie przysługuje termin II tzw. poprawkowy (forma pisemna). Przy ocenie zaliczenia poprawkowego obowiązuje system oceniania identyczny jak w przypadku terminu I.
Warunkiem dopuszczenia do zaliczenia jest aktywna i 100-procentowa obecność na seminariach i na ćwiczeniach (podstawą zaliczenia ćwiczenia oprócz aktywnej pracy na zajęciach jest złożone i zaliczone sprawozdanie z ćwiczenia). W przypadku nieobecności na zajęciach student jest zobowiązany do przesłania informacji drogą mailową oraz ustalenia formy zaliczenia nieobecności z koordynatorem zajęć.
Wykłady odbywają się w formie online na platformie MS Teams.
Seminaria odbywają się w formie stacjonarnej (kontaktowej).
Ćwiczenia prowadzone są w salach Wydziału Farmaceutycznego w formie kontaktowej.
Wykłady oraz inne materiały do zajęć będą dostępne na uczelnianej platformie MS Teams.
Osoby prowadzące zajęcia:
Prof. dr hab. Grażyna Nowicka
Prof. dr hab. Monika Czerwińska
Dr hab. Barbara Lisowska-Myjak
Dr Sławomir Białek
Dr Ewa Skarżyńska
Przed rozpoczęciem roku akademickiego Starosta roku jest proszony o kontakt z koordynatorem przedmiotu w celu udostepnienia klucza do kanału przedmiotu na platformie MS Teams.