O nas

Katedra i Zakład Biochemii i Farmakogenomiki jest jednostką naukowo-dydaktyczną Wydziału Farmaceutycznego i należy do najlepszych jednostek zarówno Wydziału jak i Uczelni. W rankingu związanym  czteroletnią kategoryzacją jednostek znajdujemy się w 15 % najlepszych jednostek WUM. W rankingu za 2022 rok jesteśmy najlepszą (1-szą) jednostką w rankingu wydziałowym a jednocześnie  13-tą jednostka w rankingu uczelnianym.

Bazą dla działalności naukowej jest Laboratorium Biochemii i Chemii Klinicznej (BC) umiejscowione na drugim piętrze w budynku Centrum Badań Przedklinicznych CBP-CePT, gdzie znajdują się laboratoria badawcze, w których prowadzone są badania in-vitro z zastosowaniem kultur komórkowych, badania z wykorzystaniem materiału biologicznego pochodzącego od ludzi i zwierząt. Pracownicy Katedry intensywnie współpracują z wieloma jednostkami klinicznymi uczelni i innych szpitali, głównie warszawskich, w tym klinikami CMKP, a także  jednostkami zagranicznym: amerykańskimi, niemieckimi, rumuńskimi, szwajcarskimi.

Nasz dzielność naukowa obejmuję takie obszary jak:
•otyłość i zaburzenia powstające na bazie otyłości ze szczególnym uwzględnieniem zespołu metabolicznego i cukrzycy
- czynniki genetyczne, metaboliczne i psychologiczne w rozwoju i leczeniu otyłości
- poszukiwanie nowych markerów istotnych dla oceny ryzyka oraz oceny efektywności terapii, w tym markerów genetycznych i metabolomicznych
- poszukiwanie nowych substancji, w tym substancji pochodzenia naturalnego, o istotnym znaczeniu w terapii i/lub wspomaganiu terapii otyłości i chorób z nią związanych
- rola nutrigenomiki w walce z otyłością i chorobami powstającymi na jej tle
• markery genetyczne a efektywność terapii – rola farmakogenomiki
• patogeneza miażdżycy i chorób układu krążenia,  ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmów immunologicznych
• epigenetyka  oraz niestabilność genomu  a  rozwój chorób
• mikrośrodowisko nowotworu jako cel nowej strategii leczenia raka
• alergie – nowe metody diagnostyczne, nowe algorytmy w diagnostyce i leczeniu
• biochemia sportu, doping – poszukiwanie nowych markerów, doping farmakologiczny i niefarmakologiczny, suplementy diety w sporcie

Katedra prowadzi szeroką współpracę naukową z licznymi jednostkami zagranicznymi: Uniwersytet Christian-Albrechts w Kilonii (Niemcy),  Institute of Sport Sciences, University of Lausanne (Szwajcaria), Department of Obstetrics and Gynecology, University of Chicago (USA), Uniwersytet Medyczny i Farmaceutyczny “Grigore T. Popa” w Iasi (Rumunia), Instytut Farmaceutyczny, Freie Universitaet Berlin (Niemcy), Department of Otolaryngology-Head and Neck Surgery, University of Cincinnati School of Medicine, Cincinnati (USA), Cincinnati Children's Hospital Medical Center, Cincinnati (USA)

Współpracujemy z wieloma jednostkami krajowymi: II Klinika Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz Oddział Ginekologiczno-Położniczy Szpitala Bielańskiego, Klinka Położnictwa i Ginekologii CSK MSWiA w Warszawie, Klinika Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii CMKP Szpitalu im. Prof. W. Orłowskiego w Warszawie,  Klinika Otolaryngologii Wydziału Lekarsko-Dentystycznego WUM w Szpitalu Czerniakowskim, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk – Zakład Komórkowej Transdukcji Sygnału, Pracownia badań Mikroskopowo-Elektronowych, Zakład Radiologii Klinicznej WUM , Zakład Fizyki Biomedycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Szeroka działalność naukowa i wysoki poziom naukowy pracowników jednostki sprawia, że jest ona bazą dla szkolenia doktorantów. Pracownicy Katedry są promotorami rozpraw doktorskich i opiekunami studentów Szkoły Doktorskiej.

Katedra prowadzi szeroką i różnorodną działalność dydaktyczną. Nauczamy studentów Farmacji, Analityki Medycznej, Fizjoterapii, Dietetyki.  Prowadzimy zajęcia z przedmiotów: Biochemia i Patobiochemia, Farmakogenomika, Metabolizm Leków, Immunologia, Biologia medyczna, Diagnostyka molekularna, Praktyczna nauka zawodu dla przyszłych diagnostów laboratoryjnych, Systemy jakości i akredytacja laboratoriów, Laboratoryjne systemy informatyczne, Nutrigenomika. Bierzemy również udział w nauczaniu z zakresu Opieki farmaceutycznej oraz Farmacji Klinicznej. Ponadto prowadzimy zajęcia fakultatywne poruszające tematy niezwykle istotne dla przyszłych farmaceutów oraz diagnostów laboratoryjnych. Pod kierunkiem pracowników Katedry studenci Wydziału Farmaceutycznego a także innych Wydziałów Uczelni prowadzą badania i przygotowują prace magisterskie. W Katedrze prężnie działa Studenckie Koła Naukowe FARMAKON.