Metabolizm leków

Koordynator przedmiotu: Prof. dr hab.n.farm. Monika Czerwińska

Kontakt : monika.czerwinska@wum.edu.pl

*konsultacje po wcześniejszym umówieniu drogą elektroniczną

W czasie zajęć przedstawiana jest tematyka związana z biochemicznymi mechanizmami metabolizmu ksenobiotyków, ich lokalizacją ustrojową i znaczeniem procesów ich metabolizmu, które stają się podstawą strategii opracowywania nowych leków. Kluczowym zagadnieniem omawianym podczas kursu jest rola cytochromu P-450 w biotransformacji leków oraz interakcje ksenobiotyków, w tym interakcje z lekami czy składnikami żywności. 

Literatura

  1. Cichocki M. Biochemiczne i molekularne podstawy biotransformacji ksenobiotyków. Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2015.
  2. Pachecka J., Tomaszewski P., Kubiak-Tomaszewska G.: Od biotransformacji leków do farmakogenetyki – 45 lat badań nad cytochromem P450; rozdział w: Jelińska A., Marciniec B. [red.]: Osiągnięcia w chemii leków. Wydawnictwo Kontekst, Poznań 2007: str. 131-158. 
  3. Pych U, Moroz-Kalata J., Bidziński A., Planik A. Fenotypowanie metabolizmu leków. Farmakoter Psychiatr Neurol 2000; 3: 284-301 
  4. Kostka-Trąbka E., Woroń J. Interakcje leków w praktyce klinicznej. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020
  5. Materiały do ćwiczeń z metabolizmu leków. Katedra i Zakład Biochemii i Farmakogenomiki WUM

Zaliczenie przedmiotu odbywa się stacjonarnie (w formie kontaktowej) w postaci testu obejmującego 30 pytań jednokrotnego wyboru. 
Studentowi, który nie zaliczył przedmiotu w I terminie przysługuje termin II tzw. poprawkowy (forma pisemna). Przy ocenie zaliczenia poprawkowego obowiązuje system oceniania identyczny jak w przypadku terminu I.

Wykłady odbywają się w formie online na platformie MS Teams.
Ćwiczenia prowadzone są w salach Wydziału Farmaceutycznego w formie kontaktowej. 

Osoby prowadzące zajęcia:
Prof. dr hab. Monika Czerwińska
mgr farm. Sylwia Lewandowska-Pachecka

Przed rozpoczęciem roku akademickiego Starosta roku jest proszony o kontakt z koordynatorem przedmiotu w celu udostepnienia klucza do kanału przedmiotu na platformie MS Teams.