Grant OPUS 26 dla dr hab. Moniki Czerwińskiej

24.05.2024 r Narodowe Centrum Nauki przedstawiło listy rankingowe projektów zakwalifikowanych do finansowania w ramach konkursów ogłoszonych przez NCN w dniu 15 września 2023 r. Grant OPUS 26 został przyznany dr hab. n. farm. Monice Czerwińskiej- Kierownik Katedry i Zakładu Biochemii i Farmakogenomiki

 

Projekt dr hab. n. farm Moniki Ewy Czerwińskiej pt: „Wtórne metabolity wybranych składników diety jako czynniki zapobiegające nieszczelności nabłonka jelitowego oraz kształtujące mikroflorę jelitową – czy wpływają na bakteriofagi i nukleazy bakteryjne?" został zakwalifikowany do finansowania w kwocie 2 147 920 PLN w latach 2024-2028.

https://www.ncn.gov.pl/konkursy/wyniki/2023-05-24-opus26-sonata19  >>> (NZ9)

Założenia projektu:

Promowanie zdrowej diety poprzez redukcję spożycia tłuszczów, cukru i soli w żywności przetworzonej oraz wzrost aktywności fizycznej stanowią kluczowe wsparcie w zapobieganiu otyłości. Istotnym czynnikiem prewencyjnym jest zwiększone spożycie owoców i warzyw, zważywszy na fakt, że niektóre z nich poprzez hamowanie enzymów trawiennych zmniejszają wchłanianie glukozy i fruktozy lub lipidów. Polifenole jako nieodżywcze produkty pochodzenia roślinnego powodują zmniejszenie apetytu/głodu i/lub zwiększenie sytości. Warto zauważyć, że nawet krótkotrwała dieta składająca się wyłącznie z produktów pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego wpływa na strukturę i aktywność jelitową, a także niweluje międzyosobnicze różnice w ekspresji genów drobnoustrojów

Głównym oczekiwanym wynikiem badania jest znalezienie zależności między określonymi składnikami ekstraktów owocowych a składem mikroflory jelitowej w odniesieniu do prewencji zespołu nieszczelnego jelita i zaburzeń metabolicznych. Badanie to rozwinie również dyskusję na temat mechanizmu odpowiedzialnego za kształtowanie mikroflory jelitowej poprzez modulację wirusów lub nukleaz bakteryjnych i właściwości prebiotycznych substancji roślinnych.

https://www.ncn.gov.pl/sites/default/files/listy-rankingowe/2023-09-15-akizood8c/streszczenia/602463-pl.pdf

 

W pracach zespołu wezmą udział m.in.

dr Magdalena Bamburowicz-Klimkowska (Zakład Toksykologii i Bromatologii, Wydział Farmaceutyczny WUM)

dr Renata Wolinowska (Zakład Mikrobiologii Farmaceutycznej i Bioanalizy, Wydział Farmaceutyczny WUM)

dr Natalia Żeber-Lubecka (Klinika Gastroenterologii, Hepatologii i Onkologii Klinicznej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie)

 

 

 

Fot. Marcin Szumowski, Biuro Komunikacji i Promocji Uczelni

 

dr hab. Monika Czerwińska