Biologia medyczna
Osoba odpowiedzialna za przedmiot: dr Ewa Szyp-Sochacka
Kontakt: ewa.szyp-sochacka@wum.edu.pl
Forma zajęć:
Przedmiot Biologia medyczna składa się z 10 wykładów oraz 7 ćwiczeń. Wykłady odbywają się on-line.
Cel zajęć:
Celem zajęć z biologii medycznej jest zbudowanie wiedzy o relacjach między budową a czynnościami życiowymi komórek, oraz poznanie w jaki sposób zaburzenia w budowie i funkcjonowaniu komórek wpływają na embriogenezę i zdrowie człowieka.
Część praktyczna zawiera poznanie i doskonalenie umiejętności obserwacji mikroskopowych oraz ich dokumentacji. Zapoznanie z wybranymi technikami badań laboratoryjnych i analizą modeli dziedziczenia różnych cech człowieka.
Ćwiczenia obejmują zajęcia audytoryjne, mikroskopowe oraz laboratoryjne. Na ćwiczeniach wymagane jest posiadanie zeszytu, ołówka do rysunków mikroskopowych, oraz fartucha na zajęcia laboratoryjne.
Z dostępnych podręczników do biologii, polecamy:
1.Podstawy biologii komórki Tom 1 i 2; Bruce Alberts, Karen Hopkin, Alexander Johnson, Martin Raff, Keith Roberts, Peter Walter; wyd. 3, 2019; Wydawnictwo Naukowe PWN
2.Biologia Campbella; praca zbiorowa wyd.2023; Wydawnictwo: Rebis
Terminy ćwiczeń i tematyka ćwiczeń umieszczone zostały na platformie teams w zespole Biologia medyczna. (link do logowania zostanie przekazany przez dziekanat i starostę)
W katalogu "Pliki" na platformie teams znajdziecie Państwo:
1.Harmonogram zajęć
2.Warunki zaliczenia przedmiotu,
3.Sylabus,
4.Procedurę do ćwiczenia laboratoryjnego- do samodzielnego wydrukowania
Pierwsze ćwiczenia z biologii dla grup: 6, 7, 8 rozpoczynają się w poniedziałek 14.10. o godz 15:15 Ćwiczenia są podzielone na 2 części: teoretyczną i praktyczną. Będziemy pracować w dwóch grupach
Grupa 1 zaczyna zajęciami praktycznymi w pokoju 0.05 Zakładu i Katedry Biochemii i Farmakogenomiki Grupa 2 w tym samym czasie będzie miała zajęcia teoretyczne w pokoju 0.23 Zakładu i Katedry Biochemii i Farmakogenomiki.
Po 10 minutowej przerwie nastąpi zamiana grup.
Aby liczba osób na każdej z pracowni była równa, musimy zrobić dodatkowy podział, zakładamy, że 6 grupa i połowa 7 grupy to Grupa 1 i Studenci z tej grupy o 15:15 idą do 0.05, a druga połowa grupy 7 oraz cała 8 to grupa 2, która idzie do 0.23.
Ćwiczenia dla grup: 3,4,5 rozpoczynają się we środę 16.10. o godz. 13:15 Ćwiczenia są podzielone na 2 części: teoretyczną i praktyczną. Będziemy pracować w dwóch grupach Grupa 1 zaczyna zajęciami praktycznymi w pokoju 0.05 Zakładu i Katedry Biochemii i Farmakogenomiki Grupa 2 w tym samym czasie będzie miała zajęcia teoretyczne w pokoju 0.23 Zakładu i Katedry Biochemii i Farmakogenomiki.
Po 10 minutowej przerwie nastąpi zamiana grup.
Aby liczba osób na każdej z pracowni była równa, musimy zrobić dodatkowy podział, zakładamy, że 3 grupa i połowa 4 grupy to Grupa 1 i Studenci z tej grupy o 13:15 idą do 0.05, a druga połowa grupy 4 oraz cała 5 to grupa 2, która idzie do 0.23.
Ćwiczenia z biologii dla grup: 1 i 2 rozpoczynają się w czwartek 17.10. o godz. 13:00 Ćwiczenia są podzielone na 2 części: teoretyczną i praktyczną. Będziemy pracować w dwóch grupach: Grupa 1 zaczyna zajęciami praktycznymi w pokoju 0.05 Zakładu i Katedry Biochemii i Farmakogenomiki Grupa 2 w tym samym czasie będzie miała zajęcia teoretyczne w pokoju 0.23 Zakładu i Katedry Biochemii i Farmakogenomiki.
DO ZOBACZENIA!